71471730_2745329735478443_7801284742829047808_n
Sexdrega Församling
Sexdrega Församling
Sexdrega Församling

Välkommen till Sexdrega Församling!

Hos oss hittar du gemenskap oavsett ålder. Sexdrega församling ingår i Kinds pastorat. I vår församling ingår Sexdrega, Hillared och Roasjö kyrka.

Oss i personalen hittar ni som oftast i församlingshemmet mitt i byn. Vi brinner för vår verksamhet och vår plats som själavårdare i Sexdrega med omnejd. Vi hoppas att du ska känna dig välkommen till oss. 

Vår uppgift är att finnas tillhands för boende och besökare i Sexdrega församling i både glädje och sorg. Hos oss finner du samtalsmottagning, barn och ungdomsverksamhet, diakoni, gudstjänster, kör och musik samt vaktmästeri. 

Vill ni komma i kontakt med oss följer nedan våra kontaktuppgifter eller så kan ni enkelt nå oss via expeditionen i Svenljungas växel eller på vår hemsida.

Varmt välkomna!

Trångt hemma?

Du vet väl om att du som medlem i Svenska kyrkan kan hyra vårat församlingshem för möten och andra tillställningar till reducerat pris.

Boka via Kinds pastorats växel på Tel. 0325-61 20 00

Ringa jourhavande präst

Akut samtals- och krisstöd är del av Svenska kyrkans själavård. Jourhavande präst har öppet alla kvällar kl. 21.00–06.00. Du kan ringa om du är ledsen, rädd, orolig eller känner dig ensam. Ring 112 och be att få bli kopplad till Jourhavande präst. Den som svarar är präst inom Svenska kyrkan. 

I glädje eller sorg?

Har du frågor kring bröllop, dop eller begravningar?

Kontakta oss via Kinds pastorats växel på

Tel. 0325-61 20 00

Kyrkans SOS

Nätvandrarchatten är för dig som är mellan 12-25 år. Du är välkommen om du bara vill småprata med någon trygg vuxen, eller om du vill prata om något som känns svårt och jobbigt för dig. De som chattar är personer som jobbar i Svenska kyrkan. Alla har tystnadsplikt och du är helt anonym. 

augusti 2022

mån tis ons tor fre lör sön
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakta oss

Ni kan kontakta oss via telefon, e-post eller besöka oss i församlingshemmet i Sexdrega.

Växel
Tel. 0325-61 20 00

Präst: Jan Kesker
Tel. 073-801 22 66
Jan.kesker2@svenkakyrkan.se

Diakon: Maria Andersson
Tel. 0325-61 20 61
maria.andersson10@svenskakyrkan.se

Pedagog: Karin Augustsson
Tel. 0325-61 21 62
karin.augustsson@svenskakyrkan.se

Pedagog: Sara Johansson
Tel. 0325-61 21 25
sara.johansson3@svenskakyrkan.se

Kantor: Anders Stenberg
Tel. 0325-61 21 64
anders.stenberg@svenskakyrkan.se

Vaktmästare: Ola Johansson
Ansvarig Sexdrega
Tel. 0325-61 21 63
ola.johansson2@svenskakyrkan.se

Vaktmästare: Madelene Björklund
Ansvarig Hillared
Tel. 0325-61 20 33
Madelene.Bjorklund@svenskakyrkan.se

Tryck här för att komma till vår hemsida